Kategorie
Treningi

Iceswimming i morsowanie czas start

Z zimnymi kąpielami jest tak, że jak to robimy cyklicznie i z wielką sportową namiętnością, to staje się to czynnością zupełnie normalną jak poranna kawa czy herbata…

Epidemia Covid-19 i nowe rozporządzenia ograniczają nam uprawianie sportu w zamkniętych pomieszczeniach i tym samym powodują, że wielu z nas musi się przerzucić na solówki na świeżym powietrzu. Dla mnie cotygodniowe wspólne wejścia do jeziora, to znakomita okazja do oderwania się od wszelkich ograniczeń i cyfrowego życia, do pogadania i wspólnego spędzenia czasu w znakomitej okonińskiej wodzie.

Iceswimming to pływanie w zimnej wodzie podobnie jak to robimy latem czy w basenie bez gadżetów morsowych jak skarpetki, rękawiczki czy czapka. Temperatura wody już powoli spada. Przy 12 st. C można spokojnie zacząć przygodę z zimowym pływaniem i oswajać się z coraz chłodniejszą wodą aż ona osiągnie temperaturę ok. 2 st. C.

Należy pamiętać o swojej bojce pływackiej i nie oddalać się z pola widzenia od reszty stada. Bojka może pomóc w razie problemów, ale na nic się nie zda jeśli nie będzie Ciebie widać i słychać. Także dobrą praktyką treningową przy iceswimmingu jest krótkie wypływanie od brzegu do max. 25 m. i powrót tak byś był/była widoczny. To zupełnie wystarczy! Nigdy nie wypływaj dalej bez asekuracji!

Zimne kąpiele są także idealne jako regeneracyjne mini krio dla Twoich mięśni zniszczonych po ciężkiej pracy zawodowej lub tygodniowych treningach oporowych lub kardio. Jeśli nie pracujesz fizycznie lub nie po drodze Ci z treningami, to możesz zawsze potraktować to jako hartowanie ciała i umysłu czy też sposób na relaksację 😉 Także my co tydzień w niedzielę o 11 jesteśmy w Okoninie. Zapraszamy !